Kodėl kartais muzika tokia garsi? Garso karas

Garso karas (sound war)
Tinklaraštis

Ar jūs kartais nepastebite, kad užsidėjus groti vieną kompaktą muzika groja tyliai ir norisi pagarsinti?

O kartais - atvirkščiai - paspaudus ''groti'' mygtuką, šoki tildyti muzikos, nes atrodo langai išbyrės?

Ar susimąstėte kodėl ir kas tai galėtų įtakoti?

Atsakymas labai paprastas: nuo devintojo dešimtmečio pabaigos muzikos pramonė naudojasi gamybos apgaule, kad dainos atrodytų garsesnės. Tai sukėlė „garso karą“, nes visa muzikos pramonė siekė, kad kiekvienas takelis būtų įtakingesnis, ''veiksmingesnis'' nei kitas.

„Tai savotiškos garsinės ginklavimosi varžybos, kuriose visi stengiasi būti garsesni už visus kitus“, - sako inžinierius Ian'as Shepherd'as, dirbęs su tokiais kaip „Deep Purple“, „Tricky“, „New Order“ ir „King Crimson“.

Žemiau galite pažiūrėti video įrašą, kaip pasikeitė Madonn'os ''La Isla Bonita'' nuo 1986 m. iki 2009 metų:

 

O tas naudojamas triukas vadinamas dinaminio diapazono suspaudimu. Jei trumpai tai - dinaminio diapazono suspaudimas yra kai garsinami tylesni muzikos fragmentai, kad apskritai muzika skambėtų garsiau.

Vaizdo įraše pateiktoje bangos formoje yra visi suspaudimo signaliniai ženklai Pradžioje matomos smailės ir grioviai, vėliau ''išdidinami'' - taip pasiekiamas garso dydis.

Nors garsesnė muzika paprastai yra labiau jadinanti, bet per didelio suspaudimo problema yra ta, kad garsas nebeturi ''šviesų'' ir ''šešėlių''. Kad muzika ''veiktų'', ji turi turėti dinamiką, taip garsi muzika yra įspūdingesnė, bet tik tada kai ji kontrastuojama su kažkuo tylesniu.

Daktaras Bruno Fazend (Salford'o universitetas) atliko tyrimus ir nustatė, kad šiek tiek padidintas garsas yra gerai, bet kai jis per daug padidinamas - pasidaro nemalonus ir zvimbiantis ausyse. Žemiau pateikiamas pavyzdys su grupės Metallica daina ''Death Magnetic'':

 

Dėl pernelyg didelio suspaudimo skundėsi ne tik muzikos prodiuseriai ir kiti audiofilai - protestavo ir kai kurie paprasti vartotojai. Muzikos prdiuseriai atsižvelgė į vartotojų skundus ir apie 2004 metus nustojo ''žaisti'' su garsu.

 Moksliniai tyrimai rodo, kad hitų įrašų garsumas nuolat augo maždaug nuo 1989 iki maždaug 2004 metų. Po to, atrodo, garsumo didėjimas sulėtėjo.

Sunku būti tikram, kad garso karas baigėsi, bet atrodo, kad buvo paskelbtos paliaubos.

Garso karas

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Palikite komentarą

Jūsų el. Pašto adresas nebus paskelbtas. Būtini laukai pažymėti *

Atkreipkite dėmesį, kad komentarai turi būti patvirtinti prieš juos paskelbiant